Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych to duże ułatwienie podczas poszukiwania informacji na temat nieruchomości i jej stanu prawnego. Planując zakup nieruchomości lub działki należy sprawdzić księgę wieczystą – aktualnie dzięki migracji dostępną również w wersji elektronicznej. Jakie dane można w niej znaleźć oraz w jaki sposób skorzystać z informacji zamieszczonych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych?


Księga wieczysta: dlaczego tak istotne jest jej sprawdzenie?


Księgi wieczyste to w zasadzie najważniejsze dokumenty dotyczące nieruchomości, zwłaszcza że istnieje domniemanie, że informacje zawarte w księdze wieczystej są zgodne ze stanem faktycznym. Znajdują się w niej dane odnośnie do stanu prawnego, właścicieli i ewentualnych obciążeń, a także wszystkie istotne zmiany (np. ustanowienie hipoteki lub służebności). Księga wieczysta może być założona dla każdej wyodrębnionej nieruchomości takiej jak:

  • - grunt (działka);
  • - budynek;
  • - mieszkanie;
  • - garaż;
  • - lokal użytkowy.

Brak księgi wieczystej skutkuje utrudnieniem przy ustalaniu stanu prawnego, co przekłada się bezpośrednio na trudności ze sprzedażą lub kupnem. W jaki sposób skorzystać z informacji zawartych w księgach wieczystych?


Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych: duże ułatwienie dla wszystkich obywateli


Kilkuletnie prace nad migracją danych z papierowych ksiąg wieczystych zakończyły się sukcesem: obecnie Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości dostępna na oficjalnej stronie to prosty sposób, by zdobyć niezbędnie informacje bez wizyty w urzędzie. Dzięki e-usługom możliwe jest złożenie wniosku o wydanie dokumentu na podstawie numeru księgi wieczystej; dokumenty wydawane przez Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych są dokumentami urzędowymi, zrównanymi w mocy z dokumentami wydawanymi przez urząd. Baza udostępnia odpisy zwykłe i zupełne księgi wieczystej, wyciąg z księgi wieczystej przedstawiający ostatni stan wpisów we wskazanych działach księgi wieczystej, a także zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej.Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych

 

Tutaj możesz śledzić na bieżąco najnowsze obwieszczenia o licytacjach ruchomości oraz nieruchomości.

Przejdź do licytacji
Niniejsze strony mają charakter informacyjny i nie stanowią reklamy działalności prowadzonej przez kancelarie. Informacje zawarte na stronie nie stanowią również oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i nie są wiążące w jakikolwiek inny sposób.

Wykonanie informatykPoznan     2014-15 © www.komornikjust.pl   Radosław Just Komornik Sądowy Poznań - Grunwald i Jeżyce w Poznaniu